اطلاعات محصول

کروز کنترل فابریک فوتون تونلند دیزل و بنزینی چیست و چگونه کار میکند

در حال حاضر شرکت ایران خودرو دیزل فوتون تونلند را در نسخه های ۲٫۸ لیتری توربو دیزل، دو لیتری توربو بنزینی و ۲٫۴ لیتری تنفس طبیعی بنزینی به بازار عرضه کرده است.

الف-در مورد کروز کنترل فابریک خودروهای فوتون ۲٫۸ لیتری توربو دیزل سخت افزار مربوط به سیستم کروز کنترل توسط کارخانه سازنده در داخل ecu خودرو لحاظ گردیده است.

بنابراین با نصب غربیلک فرمان مجهز به کلیدهای کروز کنترل در سمت راست وکلیدهای کنترل صدا در سمت چپ مطابق عکس،کروز کنترل این خودرو به صورت کاملا فابریک راه اندازی میشود.

 

کروز کنترل فوتون تانلند دیزلی

 

 دستورالعمل استفاده از کروزکنترل 

 • کلید off را یک بار فشار دهید. با اینکار دستگاه روشن شده ونشانگر CRUISE در پشت آمپر به رنگ سبز روشن می شود.
 • برای فعال شدن سیستم لازم است سرعت خودرو بالاتر از 40 کیلومتر در ساعت باشد. با فشار دادن کلید SET/- سیستم فعال شده و کنترل سرعت خودرو را بر روی عددی که در لحظه فشار دادن کلید داشته است در اختیار می گیرد. در این حالت نشانگر SET نیز در پشت آمپر به رنگ سبز روشن می شود.
 • پس از فعال شدن سیستم ، برای افزایش سرعت کلید RES/+ را فشار داده و نگهدارید. در این حالت سرعت خودرو شروع به افزایش نموده و پس از رسیدن به سرعت مورد نظر، با رها کردن کلید سرعت خودرو بر روی عدد جدید تثبیت می گردد.
 • برای کاهش سرعت کلید SET/_ را فشار داده و نگهدارید. در این حالت سرعت خودرو شروع به کاهش نموده و پس از رسیدن به سرعت مورد نظر، با رها کردن کلید سرعت خودرو بر روی عدد جدید تثبیت می گردد.
 • برای غیر فعال نمودن سیستم از کلید CANCEL استفاده نمائید. در این حالت نشانگر SET خاموش شده و سرعت خودرو شروع به کاهش می نماید
 • با فشار دادن پدال ترمز (و کلاچ) و تغییر اهرم گیربکس از D به N نیز سیستم غیر فعال می گردد.
 • در صورتیکه سیستم به هر طریق غیر فعال گردد، آخرین سرعت تنظیم شده در حافظه دستگاه باقی می ماند و با یک بار فشار دادن کلید RES/+، سیستم فعال گردیده و به طور خودکار سرعت خودرو را به مقدار قبلی می رساند.
 • هنگامی که سیستم فعال است، فشار دادن پدال گاز باعث افزایش سرعت خودرو می گردد و با رها کردن پدال ، سرعت کاهش یافته و مجدداً به مقدار تنظیم شده قبلی می رسد.

ب-اما در مورد کروز کنترل فوتون های دو لیتری توربو بنزینی و ۲٫۴ لیتری تنفس طبیعی بنزینی قضییه کاملا متفاوت میباشد،این مدل از خودروها فاقد هرگونه تجهیزات نصب کروز کنترل میباشند.

بنابراین برای راه اندازی باید یک مجموعه کامل کروز کنترل مخصوص خودروهای با گاز مکانیکی نصب شود.

که این مجموعه مشتمل بر یک کلید کنترل ، دسته سیم ، servo motor یا عملگر ، ecu و دیگر متعلقات نصب می باشد.

 

کلید کنترل اهرمی که بر روی قاب پلاستیکی زیر فرمان ودر کنار اهرم راهنما نصب می گردد.

 

دستورالعمل استفاده از کروزکنترل  با دسته اهرمی

 • اهرم کنترل را یک بار به سمت جلو فشار داده ورها کنید. با اینکار دستگاه روشن شده ونشانگر روی اهرم به رنگ سبز روشن می شود.
 • برای فعال شدن سیستم لازم است سرعت خودرو بالاتر از 40 کیلومتر در ساعت باشد. با فشار دادن کلید به سمت بالا (+) سیستم فعال شده و کنترل سرعت خودرو را در اختیار می گیرد. در این حالت رنگ نشانگر روی اهرم از سبز به نارنجی تغییر می یابد
 • پس از فعال شدن سیستم ، برای افزایش سرعت اهرم را به سمت بالا و برای کاهش سرعت آن را به سمت پائین فشار دهید. با هر بار فشار دادن اهرم ، سرعت خودرو به اندازه 1 کیلومتر در ساعت افزایش یا کاهش می یابد. در صورتیکه اهرم را به سمت بالا (+) نگه دارید، سرعت خودرو به آرامی شروع به افزایش نموده و این افزایش سرعت تا زمانی که اهرم را رها کنید ادامه می یابد. با رها کردن اهرم ، سرعت خودرو در مقدار جدید ثابت می ماند.

به همین ترتیب نگه داشتن اهرم به سمت پائین (-) باعث کاهش سرعت شده و این کاهش سرعت تا زمان رها نمودن آن ادامه می بابد.

 • برای غیر فعال نمودن سیستم ، اهرم کنترل را به سمت خود کشیده و رها کنید. در این حالت نشانگر از رنگ نارنجی به رنگ سبز در آمده و سرعت خودرو شروع به کاهش می نماید
 • با فشار دادن پدال ترمز و کلاچ نیز سیستم غیر فعال می گردد.
 • در صورتیکه سیستم به هر طریق غیر فعال گردد، آخرین سرعت تنظیم شده در حافظه دستگاه باقی می ماند و با یک بار فشار دادن اهرم به سمت پائین ، سیستم فعال گردیده و به طور خودکار سرعت خودرو را به مقدار قبلی می رساند.
 • هنگامی که سیستم فعال است، فشار دادن پدال گاز باعث افزایش سرعت خودرو می گردد و با رها کردن پدال ، سرعت کاهش یافته و مجدداً به مقدار تنظیم شده قبلی می رسد. اگر با فشار دادن پدال گاز، سرعت خودرو به اندازه 30% از مقدار تنظیم شده فراتر رود، آنگاه کروز کنترل قطع می شود.
 • در صورتیکه بخواهید از کروز کنترل برای تثبیت سرعتهای پائین در مسیرهای شیبدار استفاده کنید بهتر است از دنده سنگین متناسب با شیب جاده استفاده نمائید، در غیر اینصورت بسته به میزان شیب جاده ، سرعت خودرو تا حدی افزایش می یابد.
 • دستگاه دارای دوحافظه دائم I و II نیزمی باشد که کلیدهای آنها در انتهای اهرم قرار دارد. با فشار دادن هر یک از آنها در صورتیکه سرعت خودرو بالاتر از 40 کیلومتر در ساعت باشد، سیستم فعال گردیده و سرعت خودرو را به عدد ذخیره شده در حافظه می رساند. برای ذخیره نمودن سرعت در حافظه، سرعت خودرو را به حد مورد نظر برسانید، دستگاه را با فشار دادن اهرم به جلو روشن کنید و کلید I یا II را فشار داده و نگه دارید تا دستگاه بوق بزند. در این حالت سرعت در حافظه ذخیره می گردد.

 

این مجموعه ساخت شرکت معتبر LITE-ON تایوان بوده و از کیفیت بسیار بالائی برخوردار است .

.تفاوت کیفی فاحش این کروز کنترل را با سایر مدلهای موجود در بازار به صورت ظاهری هم می توان مشاهده نمود.

تفاوت اصلی کروز کنترل Lite-on تایوان با سایر کروز کنترلهای موجود در بازار آن است که برای بالارفتن ایمنی ، در داخل عملگر آن یک کلاچ تعبیه شده است.

وظیفه این کلاچ آزاد کردن سیم گاز در مواقعی است که موتور کشنده سیم گاز به هرعلت از حرکت ایستاده باشد.

این دستگاه به مدت بیش از 10 سال در خط تولید خودروهای سفارشی ایران خودرو بر روی خودروهای پژو پارس سفارشی و نیز پژو 405 و سمند نصب می گردیده است و کیفیت و کارائی آن کاملاً به اثبات رسیده و مورد تائید می باشد.
پردازنده (میکروکنترلر) این دستگاه ساخت شرکت آمریکائی freescale بوده و دارای قابلیت کالیبراسیون خودکار می باشد که امکان تنظیم بسیار دقیق عملکرد دستگاه را به وجود می آورد.

لازم به توضیح است که شرکت Lite-on با بیش از 35 سال تجربه در زمینه تولید تجهیزات الکترونیک خودرو اعم از ECU , BCM, سیستم کروز کنترل و … از برندهای بسیار معتبر و شناخته شده در جهان می باشد و دارای چندین شعبه در آمریکا ، اروپا و چین می باشد.

 

ویژگیهای این سیستم به شرح زیر می باشند:
1- قابلیت تنظیم دقیق سرعت بر روی هر مقداری از 35 km/hr به بالا
2- قابلیت تثبیت سرعت در شرایط مختلف جاده اعم از سرازیری ها یا سربالائی های تند
3- امکان افزایش یا کاهش سرعت تنظیم شده به مقدار دقیق با دقت 1 km/hr
4- دارای یک حافظه موقت و دو حافظه دائم
5- دارای کلید cancel برای قطع سیستم حتی بدون استفاده از پدال ترمز
6- قطع سیستم به صورت خودکار در صورت تغییرات دور موتور از یک حد تعیین شده به هر علت