اطلاعات محصول

.کروزکنترل پژو پارس1800 چیست و چگونه کار میکند

دسته اهرمی کروز کنترل پژو پارس1800

 

کروز کنترل مخصوص پژو پارس با موتور 1800 ساخت شرکت معتبر LITE-ON تایوان می باشد. این دستگاه به مدت بیش از 10 سال در خط تولید خودروهای سفارشی ایران خودرو بر روی خودروهای پژو پارس سفارشی نصب می گردیده است.کیفیت و کارائی آن کاملاً به اثبات رسیده و مورد تائید می باشد.

الف)سيستم كروز كنترل پژو پارس1800 از چه قسمتهائي تشكيل شده است؟

1 – واحد كنترل الكترونيكي (ECU)

اين دستگاه با پردازش اطلاعات ورودي كه از سنسور سرعت و كليدهاي فرمان دريافت مي كند، سيگنال‌هاي خروجي مناسب را ايجاد مي‌كند.

2 كليدهاي کنترل  (Command Module switches)

به راننده اين امكان را مي‌دهد كه فرمان‌هاي لازم جهت تثبيت سرعت، افزايش يا كاهش سرعت و … را به سيستم وارد كند.

 کلید کروز کنترل خانواده پژو پارس1800 در دو مدل عرضه می گردد :
1- کلید کنترل سر دنده که به جای سر دنده خودرو نصب می گردد
2- کلید کنترل اهرمی که بر روی قاب پلاستیکی زیر فرمان ودر کنار اهرم راهنما نصب می گردد

 

کروز کنترل پژو پارس1800

 

 3 – عملگر (Actuator) به عنوان خروجي اصلي، ميزان باز و بسته شدن دريچه گاز را از طريق سيمي كه مشابه سيم گاز به آن نصب مي شود كنترل مي‌كند. اين عملگر ها در دو نوع وكيوم (Vacuum actuators) و يا برقي (Electrical Actuator) ساخته مي شوند.

ب)استفاده از دستگاه كروز كنترل پژو پارس 1800به چه صورت است؟

  • کلید ON-OFF را یک بار فشار دهید. با اینکار دستگاه روشن شده و LED روی دسته دنده به رنگ سبز روشن خواهد شد
  • برای فعال شدن سیستم لازم است سرعت خودرو بالاتر از 40 کیلومتر در ساعت باشد. با فشار دادن کلید SET/ACC سیستم فعال شده و کنترل سرعت خودرو را در اختیار می گیرد. در این حالت نشانگر روی دسته دنده به رنگ نارنجی در می آید. و سرعت خودرو بر روی عددی که در لحظه فشار دادن کلید بوده است تثبیت می گردد.
  • پس از فعال شدن سیستم ، برای افزایش سرعت کلید SET/ACC را فشار داده و نگهدارید. در این حالت سرعت خودرو شروع به افزایش نموده و پس از رسیدن به مقدار مورد نظر، با رها کردن کلید، سرعت خودرو بر روی مقدار جدید تثبیت می گردد.
  • برای کاهش سرعت کلید RES/DEC را فشار داده و نگهدارید. در این حالت سرعت خودرو شروع به کاهش نموده و پس از رسیدن به مقدار مورد نظر، با رها کردن کلید ، سرعت خودرو بر روی مقدار جدید تثبیت می گردد.

پ)دستگاه کروز کنترل پژو پارس1800به چه صورت غير فعال مي شود؟؟

  • فشردن پدال ترمز: به هنگام نصب دستگاه، سوئيچ كوچكي بر روي پدال ترمز نصب مي شود. كه محض اشاره به پدال ترمز ، دستگاه را غير فعال مي كند.
  • فشردن پدال كلاچ (در خودروهاي داراي گيربكس معمولي): به هنگام نصب دستگاه، سوئيچ كوچكي نيز بر روي پدال كلاچ نصب مي شود.كه به هنگام تعويض دنده ها، دستگاه را غير فعال مي كند. 
  • فشار دادن كليد COAST

در صورت انجام هر يك از موارد 3-1 ، دستگاه با فشار دادن كليد RES  مجدداً فعال شده و سرعت خودرو را مجدداً بر روي سرعت قبلي كه در حافظه دارد نگه مي دارد.