اطلاعات محصول

کروز کنترل فوتون تونلند دیزل و بنزینی چیست و چگونه کار میکند

در حال حاضر شرکت ایران خودرو دیزل فوتون تونلند را در نسخه های ۲٫۸ لیتری توربو دیزل، دو لیتری توربو بنزینی و ۲٫۴ لیتری تنفس طبیعی بنزینی به بازار عرضه کرده است
در مورد خودروهای فوتون ۲٫۸ لیتری توربو دیزل سخت افزار مربوط به سیستم کروز کنترل توسط کارخانه سازنده در داخل ecu خودرو لحاظ گردیده بنابراین کافیست باتعویض غربیلک فرمان با غربیلک فرمان مجهز به کلیدهای کروز کنترل در سمت راست وکلیدهای کنترل صدا در سمت چپ مطابق عکس،کروز کنترل این خودرو به صورت کاملا فابریک راه اندازی میشود.

اما در مورد فوتون های دو لیتری توربو بنزینی و ۲٫۴ لیتری تنفس طبیعی بنزینی قضییه کاملا متفاوت میباشد،این مدل از خودروها فاقد هرگونه تجهیزات نصب کروز کنترل میباشند،بنابراین برای راه اندازی کروز کنترل باید یک مجموعه کامل کروز کنترل مخصوص خودروهای با گاز مکانیکی نصب شود.
که مجموعه کروز کنترل خودروهای با گاز مکانیکی مشتمل بر یک کلید کنترل ، دسته سیم ، servo motor یا عملگر ، ecu و دیگر متعلقات نصب می باشد.


کلید کنترل اهرمی که بر روی قاب پلاستیکی زیر فرمان ودر کنار اهرم راهنما نصب می گردد.


این مجموعه ساخت شرکت معتبر LITE-ON تایوان بوده و از کیفیت بسیار بالائی برخوردار است .تفاوت کیفی فاحش این کروز کنترل را با سایر مدلهای موجود در بازار به صورت ظاهری هم می توان مشاهده نمود.
تفاوت اصلی کروز کنترل Lite-on تایوان با سایر کروز کنترلهای موجود در بازار آن است که برای بالارفتن ایمنی ، در داخل عملگر آن یک کلاچ تعبیه شده است. وظیفه این کلاچ آزاد کردن سیم گاز در مواقعی است که موتور کشنده سیم گاز به هرعلت از حرکت ایستاده باشد. لذا در صورت عدم وجود کلاچ داخلی ، چنانچه موتور کشنده به هر علت از جمله سوختن سیم پیچ آرمیچر، مشکل جاروبکها (ذغالهای داخل) ، شل شدن اتصالات کانکتور، مشکل در مدار کنترل و … از کار بیفتد ، سیم گاز در همان موقعیت باقی مانده و به جای خود بر نمی گردد که این مسئله بسیار خطر آفرین است.
این دستگاه به مدت بیش از 10 سال در خط تولید خودروهای سفارشی ایران خودرو بر روی خودروهای پژو پارس سفارشی و نیز پژو 405 و سمند نصب می گردیده است و کیفیت و کارائی آن کاملاً به اثبات رسیده و مورد تائید می باشد.
پردازنده (میکروکنترلر) این دستگاه ساخت شرکت آمریکائی freescale بوده و دارای قابلیت کالیبراسیون خودکار می باشد که امکان تنظیم بسیار دقیق عملکرد دستگاه را به وجود می آورد.
نصب سیستم در کمتر از دو ساعت و بدون هر گونه تغییرات در سیم کشی خودرو و نیز بدون هرگونه تغییرات مکانیکی یا سوراخکاری و برشکاری در بدنه خودرو انجام می پذیرد و به همین دلیل امکان باز کردن دستگاه بدون هر تغییری از روی خودرو وجود دارد.
لازم به توضیح است که شرکت Lite-on با بیش از 35 سال تجربه در زمینه تولید تجهیزات الکترونیک خودرو اعم از ECU , BCM, سیستم کروز کنترل و … از برندهای بسیار معتبر و شناخته شده در جهان می باشد و دارای چندین شعبه در آمریکا ، اروپا و چین می باشد.
ویژگیهای این سیستم به شرح زیر می باشند:
1- قابلیت تنظیم دقیق سرعت بر روی هر مقداری از 35 km/hr به بالا
2- قابلیت تثبیت سرعت در شرایط مختلف جاده اعم از سرازیری ها یا سربالائی های تند
3- امکان افزایش یا کاهش سرعت تنظیم شده به مقدار دقیق با دقت 1 km/hr
4- دارای یک حافظه موقت و دو حافظه دائم ( بنا به دلخواه راننده امکان ذخیره دو سرعت مختلف در حافظه دستگاه وجود دارد که در این حالت راننده تنها با فشار دادن یک کلید سرعت خودرو را به میزان ذخیره شده در حافظه می رساند)
5- دارای کلید cancel برای قطع سیستم حتی بدون استفاده از پدال ترمز
6- قطع سیستم به صورت خودکار در صورت تغییرات دور موتور از یک حد تعیین شده به هر علت