اطلاعات محصول

کروز کنترل فابریک مگان روی فرمان چیست وچگونه کار میکند

واژه “فابریک” که احتمالاً بر گرفته از عبارت “fabricated in factory” می باشد ، در اصطلاح عام به عنوان قطعه ای که توسط خود کارخانه سازنده خودرو طراحی ، ساخته و نصب می گردد تعریف شده است ، با این حال برخی افراد به دلیل عدم آگاهی مصرف کنندگان ، این واژه را حتی در مورد قطعاتی که به صورت ابتکاری در منزل ساخته اند به کار می برند !!!!

در مورد خودروی مگان ، سخت افزار مربوط به سیستم کروز کنترل و لیمیتر توسط کارخانه سازنده در داخل ecu خودرو لحاظ گردیده و کلیدهای کنترل مربوط به این سیستم در اصل مطابق تصاویر بر روی فرمان و در طرفین ایربگ تعبیه گردیده اند. برای انتخاب حالت کروز یا لیمیتر نیز یک کلید سلکتور در کنار دکمه چرخان مربوط به تنظیم چراغها در نظر گرفته شده است.

در مورد خودروهای مگان که در داخل ایران مونتاژ می شوند ، هر چند که سخت افزار مربوط به کروز کنترل در ecu آنها وجود دارد و سیستم کروز کنترل به راحتی فعال می گردد ، اما بر روی ایربگ فضای لازم برای نصب کلیدهای اصلی کروز کنترل در نظر گرفته نشده است ، لذا افرادی به صورت ابتکاری برای خودروی خود اقدام به تبدیل دسته کنترل صدا به دسته دو منظوره نمودند که این دسته همزمان کار کنترل صدا و نیز کروز کنترل را انجام دهد. پس از مدتی این کار فراگیر شده و شرکتها و اشخاص مختلف اغلب با روشهای ابتدائی و بدون در دسترس داشتن ابزار مناسب اقدام به تبدیل و فروش دسته کنترل صدا به دسته دومنظوره کروز کنترل- صدا نمودند. جالب اینکه این ابتکار تحت عنوان کروز کنترل فابریک !! به مشتریان عرضه می گردد. به جای کلید سلکتور کروز- لیمیتر نیز از یک کلید سه وضعیتی معمولی که در همه فروشگاه های لوازم الکتریکی موجود است استفاده می گردد.

با توجه به اینکه عملکرد کروز کنترل و لیمیتر در اصل توسط ecu انجام شده و کلیدهای ابداعی بر روی دسته کنترل صدا به جز رساندن فرامین راننده به ecu عمل دیگری انجام نمی دهند ، چنانچه تبدیل دسته کنترل صدا به دسته دو منظوره توسط شرکتهای معتبر انجام گردیده باشد ، این ابداع مشکل چندانی ایجاد نمی نماید ، با اینحال فروش این قطعات با عنوان فابریک و اصلی به مشتریان به دور از انصاف و نوعی اغفال مشتری محسوب می گردد. ضمناً در موارد زیادی مشاهده شده است که عملکرد سیستم کروز کنترل با کنترل صدا جابجا می شود ، به اینصورت که راننده قصد افزایش صدای سیستم صوتی را دارد ، اما با فشار دادن کلید مربوطه ، سرعت خودرو اضافه می گردد . گاهی نیز کلیدها پس از رها شدن به جای خود باز نمی گردند که گذشته از امکان بروز خطرات احتمالی ، باعث ایجاد خطا در ecu و نیاز به مراجعه به مراکز سرویس برای پاک کردن خطا خواهد بود.

به تازگی سیستم کروز کنترل واقعاً فابریک با کلیدهای کنترل روی فرمان همراه با کلید سلکتور اصلی برای خودروی مگان توسط این شرکت تهیه و با 18 ماه ضمانت به مشتریان عرضه می گردد. به این منظور پوسته ایربگ خودرو با نوع کروز دار تعویض گردیده و کلیدها بر روی فرمان در جای خود نصب می گردند. در داخل غربیلک فرمان خودروهای مگان تولید داخل تمهیدات لازم برای نصب کلیدهای فابریک قبلاً در نظر گرفته شده و این کلیدها به راحتی و بدون نیاز به برشکاری یا سوراخکاری نصب می گردند.

با راه اندازی سیستم ، لامپ نشانگر پشت آمپر و نمایشگر داخل LCD نیز فعال شده و سرعت تنظیم شده و حالت CRUISE CONTROL یا SPEED LIMITER را نشان می دهد. لامپ نشانگر پشت آمپر در حالت کروز کنترل به رنگ سبز و در حالت لیمیتر به رنگ نارنجی روشن میشود.

برای دیدن تصاویر کروز کنترل اصلی مگان که توسط خود کارخانه رنو بر روی خودروی فول آپشن نصب گردیده است کافیست عبارت Megane cruise control را در قسمت تصاویر گوگل جستجو کنید…

لازم به توضیح است که تعویض پوسته ایربگ کوچکترین اختلالی در عملکرد سیستم ایربگ به وجود نمی آورد چرا که ایربگ خودرو در واقع در پشت این پوسته قرار دارد و پوسته توسط چند خار به آن متصل گردیده است ، بنابر این هیچ دستکاری و تغییری در وضعیت ایربگ بعد از تعویض پوسته به وجود نمی آید