در مورد خودروهای گاز سیمی ، در عملگرهای وکیوم به دلیل نوع خاص طراحی، احتمال گیر کردن سیم گاز عملاً صفر است ، چرا که در صورت بروز هرگونه اشکال ، مجرای وکیوم باز شده و سیم گاز توسط فنر آزاد می گردد. ضمناً طراحی داخلی عملگر به صورتی است که گیر کردن سیم گاز به هیچ وجه عملی نمی باشد.
در خصوص خودروهای گاز سیمی که از موتور برقی برای عملگر آنها استفاده شده است ، در صورت عدم تعبیه کلاچ در داخل موتور، احتمال گیر کردن سیم گاز در بعضی شرایط خاص وجود دارد. وظیفه این کلاچ آزاد کردن سیم گاز در مواقعی است که موتور کشنده سیم گاز به هرعلت از حرکت ایستاده باشد. لذا در صورت عدم وجود کلاچ داخلی ، چنانچه موتور کشنده به هر علت از جمله سوختن سیم پیچ آرمیچر، مشکل جاروبکها (ذغالهای داخل) ، شل شدن اتصالات کانکتور، مشکل در مدار کنترل و … از کار بیفتد ، سیم گاز در همان موقعیت باقی مانده و به جای خود بر نمی گردد که این مسئله بسیار خطر آفرین است.
متاسفانه در کروز کنترلهای ساخت داخل برای موتور عملگر ، کلاچ تعبیه نشده است .
در موتور عملگر کروز کنترل AP500 ساخت lite-on ، تمام موارد ایمنی از جمله کلاچ داخلی و لیمیت سوئیچهای بالا و پایین لحاظ گردیده است. در محصولات این شرکت به دلیل کیفیت بسیار بالا و دقت و حساسیت درساخت ،احتمال قاطی کردن یا بروز خطا عملاً صفر است. تنها مشکلی که ممکن است در خصوص این نوع خودروها به وجود آید اینست که قسمتهای مکانیکی متصل به دریچه گاز به دلایلی از جمله عدم نصب صحیح ، دستکاری توسط افراد غیر متخصص ، ضربه و … آسیب ببینند و به نحوی مانعی در بازگشت سیم گاز ایجاد نمایند. لذا توصیه می گردد که نصب کروز کنترل را به افراد متخصص محول نموده و در صورت انجام هرگونه تغییرات یا تعمیرات بر روی قسمتهای مکانیکی دریچه گاز، برای چکاپ به شرکت مراجعه نمایید.
در خودروهای گاز برقی که کروز کنترل توسط کارخانه به صورت فابریک در ecu آنها لحاظ شده است و همچنین در کروز کنترل های گاز برقی شرکت Lite-on ، احتمال بروز هر گونه مشکل، یا گیر کردن یا در اصطلاح عام “قاطی کردن” عملاٌ صفر می باشد. در بین میلیونها خودرویی که هرساله در سراسر دنیا تولید و روانه بازار می شوند ، به دلیل تبعیت از استانداردهای سختگیرانه و حساسیت بالائی که در طراحی و ساخت این سیستم وجود دارد، تنها 3 مورد عدم قطع کروز کنترل در دنیا گزارش شده است. در مورد کروز کنترل های ساخت Lite-on با قاطعیت اعلام می نمائیم که در مدت بیش از هفت سال از فعالیت آرون کار ، تا کنون هیچ موردی از خرابی یا گیر کردن یا اصطلاحاً قاطی کردن سیستم مشاهده نشده است. کروز کنترل به گونه ای طراحی می شود که در صورت کار نکردن سیستم به هر علت ، اختلالی در کارکرد خودرو به وجود نمی آید و خودرو مانند حالتی خواهد بود که کروز کنترل بر روی آن نصب نگردیده است.